Internet via kabel-TV
Från och med 111101 inför Lunet säljstopp på internettjänsten via kabeltv-nätet. Detta beror på tekniska arbeten i nätet för att förbättra kvalitén på tjänsten. Vi återkommer med mer information när de tekniska arbetena är klara.
Lunet kan leverera internet via Kabel-TV-föreningar i Luleå Kommun. Vi hyr in oss på en del av Kabel-TV-nätet, som redan levereras till din bostad. På det kopplar vi det öppna stadsnätet, där du själv sedan väljer tjänsteleverantör. Du kan då använda kabeln som redan går in i ditt hus och slippa gräva i marken för nya ledningar.
| Nätavgift | Startavgift |
| 149 kr/mån | 1100 kr* |
*Modem ingår i startavgiften.
För ej tidigare anslutna fastigheter krävs installation och besiktning. Beställning görs i samband med anslutning via Kabel-TV. Arbete och materialval utförs i sin helhet av kabelföreningens servicepart för 1895 kr. För mer information läs här.
Nu kan du som är ansluten till Östra Luleå Kabel-TV förening göra din beställning av internet via Kabel-TV här på webben. Vid frågor är du välkommen att kontakta vår kundservice på tel 0920-23 61 01 eller besöka oss på Smedjegatan 10 för att teckna avtal.
Tjänsteleverantörer Kabel-TV
Utöver kostnader för nätkapacitet tillkommer kostnad till vald tjänsteleverantör enligt nedan. För aktuella kampanjer se respektive tjänsteleverantörs hemsida. Priser gäller nybeställning.
| Alltele | ||
| < 10/2 Mbit/s Startavgift | 65 kr/mån 0 kr |
|
| Bahnhof | ||
| < 10/2 Mbit/s Startavgift | 99 kr/mån 0 kr | ![]() |
| Bredband2 | ||
| < 10/2 Mbit/s Startavgift | 75 kr/mån 0 kr | ![]() |
| T3 | ||
| < 10/2 Mbit/s Startavgift | 69 kr/mån 0 kr | ![]() |




